Autor Wiadomość
Marta
PostWysłany: Nie 19:01, 19 Sie 2007    Temat postu:

a ja właśnie jestem bardzo zainteresowana zrobieniem, dlatego czytam różne artykuły, generalnie jak zna się osobę, która wykonuje to zdobienie i dodatkowo widzisz jak przy Tobie wyjmuje wysterylizowaną igłę, to mniejszy strach jest. Takie firmy też muszą brać BHP pod uwagę, inaczej stracą klientów, a tego wcale nie chcą, ja osobiście polecam jedno studio. Tam się przebijałam już dwa razy i przy mnie Kolega wyciągał zapakowaną, wysterylizowaną igłę, tam też Marcin się zdobił i również wszystko było zgodnie z przepisami.
http://www.sigil.art.pl/
bastas
PostWysłany: Sob 13:43, 18 Sie 2007    Temat postu:

to się nazywa zboczenie zawodowe... po przeczytaniu tego odeszła mi ochota na robienie sobie kiedykolwiek tatuażu Shocked
Marta
PostWysłany: Sob 13:13, 18 Sie 2007    Temat postu:

Źrodło: http://www.poradnikmedyczny.pl
Marta
PostWysłany: Sob 13:13, 18 Sie 2007    Temat postu: Tatuaż

Co to jest tatuaż?

Tatuaż to ślad na skórze uzyskany poprzez wstrzyknięcie tuszu pod naskórek. Utalentowany artysta może tą techniką stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Obrazy tego typu stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Natomiast z medycznego punktu widzenia tatuaż taki to mechaniczne uszkodzenie skóry i wprowadzenie ciała obcego do jej struktury. Dlatego większość powikłań jest związana z jednym lub drugim procesem. Z uszkodzeniem skóry związane będą zakażenia. Ponieważ skóra stanowi naturalną barierę przed drobnoustrojami znajdującymi się w naszym otoczeniu oraz bytującymi na jej powierzchni. Przerwanie jej ciągłości stanowi doskonałe wrota zakażenia bakteryjnego. Również igła, sprzęt jak i sam barwnik mogą stanowić drogę przeniesienia groźnych wirusów z osoby na osobę. Dzieje się tak jeśli nie są odpowiednio wysterylizowane przed i po każdym zabiegu. Natomiast barwnik/tusz jako ciało obce może wywołać szereg reakcji organizmu związanych z nietolerancją jego obecności. Z tych względów decydując się na ozdobienie swojego ciała należy dobrze wybrać wykwalifikowany zespół pracujący w renomowanym zakładzie co do którego mamy pewność, że przestrzega odpowiednich zasad aseptyki. Jednak na tym nasza ostrożność nie powinna się kończyć. Po zabiegu uszkodzona skóra jeszcze przez kilka tygodni stanowi dobre wrota zakażenia.

Zagrożenia:
- wirusy:HIV\AIDS HBV HCV
- grzyby
- bakterie
- alergie
- uszkodzenie pourazowe, krwawienie

Ciężkie powikłania
Występują rzadko, głównie w sytuacjach, braku zachowania odpowiedniej higieny(wykonujący, narzędzia, osoba poddana zabiegowi) oraz w przypadku lokalizacji tatuażu w szczególnie podatnych miejscach: okolice genitaliów, odbytu, skóra głowy, okolice ust, nosa, oczu etc. Jednak rejestrowano przypadki ciężkich powikłań również u osób, które przeszły zabieg w renomowanych salonach oraz dołożyły wszelkich starań by utrzymać prawidłową higienę.

* AIDS ? groźna choroba bezpośrednio zagrażająca życiu. Wywoływana przez wirusa HIV. Jest to wirus, którym można się zarazić gdy krew, płyn mózgowo rdzeniowy lub wydzieliny narządów płciowych zakażonej osoby dostaną się do organizmu zdrowej. Zdarza się tak, że krew na narzędziach, którymi wykonuje się tatuaż nie zostanie odpowiednio usunięta. To jest trudne więc częściej porostu używa się jednorazowych igieł. Jeśli jednak to nie zostanie dopilnowane może dojść do zarażenia.

* Przewlekłe zapalenie wątroby. Jest to choroba, wywoływana przez różne czynniki w tym również wirusy zapalenia wątroby typu C (HCV) oraz B (HBV) przenoszone w ten sam sposób co wirus HIV jednak ich zdolność do zakażania jest znacznie wyższa niż wirusa HIV.

* Przewlekła atrofia (zanik) mięśni bezpośrednio przyległych do tatuażu. Zanik ten połączony jest czasem z bólem ze względu na to, że pierwotną przyczyną zaniku mięśni jest uszkodzenie nerwów do nich dochodzących. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia splotu barkowego przy wykonywaniu tatuażu na ramieniu. Jest to splot nerwowy, z którego wychodzą nerwy zaopatrujące kończynę górną oraz mięśnie obręczy barkowej. Powikłanie to objawia się 3 do 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu. Występuje osłabienie mięśni aż do paraliżu włącznie, zmniejszenie precyzji ruchów, osłabienie odruchów czasem ból mięśni. Niektórzy pacjenci odczuwają mrowienie, dyskomfort lub delikatny ból w całej kończynie. Stan ten może utrzymywać się przez kilka lat. Dokładny mechanizm nie został jeszcze poznany, bierze się pod uwagę procesy zapalne lub bezpośrednie toksyczne działanie pigmentu użytego do wykonania tatuażu.

* śmiertelna posocznica powodowana przez pałeczkę ropy błękitnej Pseudomona aeruginosa. Istnieją doniesienia o kilku przypadkach na świecie.

* wstrząs anafilaktyczny jest to silna reakcja alergiczna mogąca w przeciągu kilku minut zabić człowieka. Dlatego przed wykonaniem tatuażu dobrze jest sprawdzić czy aby nasz organizm nie jest nadwrażliwy na tusz używany do tatuażu. W razie takiej nadwrażliwości czasem wystarczy zmienić pigment na inny lub innego producenta.

* wrzody ropne jest to ciężkie zakażenie bakteryjne pozostawiające trwałą szpecącą bliznę. Odpowiednio leczone nie zagrażają życiu.

* uskodzenia układu moczowego spowodowane przez rodzaj reakcji alergicznej tak zwane odkładanie się kompleksów immunologicznych wytwarzanych w miejscu reakcji na tatuaż.
Osoby nie uczulone na pigment nie powinny mieć tego powikłania

* zapalenie wsierdzia ? jest to zakażenie wewnętrznej części serca wraz z zastawkami. Jest to zagrażające życiu powikłanie nie tyle samego tatuażu co miejscowego zakażenia skóry powstałego w wyniku wykonania rysunku.

Jak można się tego ustrzec?
Aby uniknąć wymienionych wyżej nieprzyjemności najlepiej dobrze sprawdzić zakład w którym chcemy wykonać tatuaż. Poprosić o pokazanie miejsca, gdzie sterylizuje się sprzęt lub magazynu jednorazowych końcówek. Przyjrzeć się czy artysta myje ręce przed i po każdym zabiegu. Czasem warto zobaczyć pozwolenie i certyfikat chociaż dokumenty nie zastąpią odpowiedniej higieny. Tatuaże czasowe są równie niebezpieczne jak trwałe. Dobrą niegroźną alternatywą są rysunki z henny utrzymujące się przez 2 do 3 tygodni na skórze stanowiąc podobną ozdobę.

Leczenie powikłań
Leczenie powikłań to głównie antybiotykoterapia w przypadku zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Powikłania alergiczne leczy się głównie substancjami zmniejszającymi reakcje zapalną Są to glikokortykosteroidy, Niesteroidowe leki przeciwzapalne np. Aspiryna, ibuprofen, blokery receptora histaminowego. Każde niepokojące zmiany typu zaczerwienie, ból, swędzenie należy pokazać lekarzowi by mógł wcześnie wdrożyć terapie i uchronić nas nie tylko przed ciężkimi powikłaniami ale także przed zniszczeniem rysunku i blizną.

Usunięcie tatuażu
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się tatuażu najpopularniejszą metodą jest metoda laserowa. Zasada jej działania opiera się na dwu zjawiskach: Pierwsze to rozbijanie cząsteczek barwnika za pomocą fali świetlnej o odpowiedniej długości drugie to złuszczanie naskórka. Zaletą tej metody jest to, że dość skutecznie usuwa ona niewielkie tatuaże, blizny i przebarwienia, jest nieinwazyjna i niesie stosunkowo mało powikłań.

Lekarz zanim przystąpi do zabiegu może dokładnie przeanalizować zmianę - określić jej głębokość oglądając ją w świetle specjalnej lampy Wooda. Zabieg można przeprowadzić za pomocą lasera lekarskiego o większej mocy i skuteczności lub delikatniejszego i słabszego lasera kosmetycznego. Po zabiegu usunięcia niechcianego rysunku na skórze zawsze pozostaje plama lub odbarwienie, metoda ta jest też dość kosztowna. Rezultat zależy w głównej mierze od rozmiaru tatuażu i głębokości na jaką dotarł barwnik. Ponieważ długość fali świetlnej lasera musi być dostosowana do koloru pigmentu usunąć można tylko jeden kolor zwykle najciemniejszy (chociaż w USA pojawiły się już lasery usuwające różnokolorowe zdobienia). Dlatego jednokolorowe małe tatuaże nastręczają najmniej problemów. Skóra w miejscu działania lasera jest wrażliwsza na promienie UV dlatego trzeba unikać ekspozycji na światło słoneczne i chronić ją kremem z filtrem.

Istnieje alternatywna metoda chemiczna zwana salabrazją. Jest to dość stara technika używana do usuwania więziennych tatuaży obecnie rzadko stosowana jej zaletą jest to, że jedynym czego potrzeba to zwykła sól kuchenna. Dość dobrze usuwa płytkie małe jasne tatuaże z tymi ciemniejszymi radzi sobie dużo gorzej.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group