Autor Wiadomość
Marta
PostWysłany: Sob 12:14, 08 Wrz 2007    Temat postu: Mechanizm regulacji cukru we krwi

Szwedzcy naukowcy rzucili nowe światło na to, w jaki sposób komórki trzustki wydzielające insulinę utrzymują stabilny poziom glukozy we krwi, zapobiegając w ten sposób rozwojowi cukrzycy.

Wyniki prac, finansowanych częściowo przez UE, opublikowano w czasopiśmie "Cell Metabolism".

Kiedy po wchłonięciu z pożywienia cukier dostaje się do krwi, musi zostać przetransportowany z krwiobiegu do mięśni (gdzie dostarcza energię) lub do wątroby i tkanki tłuszczowej (gdzie jest magazynowany). Jeśli nie zostanie usunięty z krwiobiegu, pojawia się cukrzyca.

Hormon regulujący transport cukru z krwi do innych tkanek to insulina, która wydzielana jest przez produkujące ją wyspecjalizowane komórki w trzustce zwane komórkami beta.

Błona komórki beta zawiera kanały, które wykrywają ilość cukru we krwi oraz regulują wydzielanie insuliny wywoływane obecnością cukru. W tym najnowszym badaniu naukowcy sprawdzali, w jaki sposób komórki beta utrzymują w błonie liczbę kanałów odpowiednią do skutecznego reagowania na zmiany poziomu glukozy we krwi. Jest to ważne, ponieważ wrażliwość tych komórek na pobudzanie glukozą zależy od liczby kanałów.

Naukowcy odkryli, że pod wpływem glukozy zwiększa się liczba kanałów na powierzchni komórki. Komórka przechowuje nowo wytworzone kanały w specjalnych strukturach, które nie zawierają insuliny. Kiedy poziom cukru we krwi podnosi się, struktury przemieszczają się w stronę powierzchni, tak aby kanały mogły zająć miejsce w błonie komórkowej.

W ten sposób komórki beta są w stanie szybko reagować na zmiany poziomu cukru we krwi oraz zapewnić, że zawartość cukru będzie utrzymywać się w normie.

UE przyznała środki finansowe na badanie w ramach projektu EURODIA (Genomika funkcjonalna komórek beta trzustki oraz tkanek odpowiedzialnych za kontrolowanie części wewnątrzwydzielniczej trzustki, wykorzystywana w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2), który jest finansowany w ramach obszaru tematycznego "Nauki przyrodnicze, genomika i biotechnologia dla zdrowia człowieka" szóstego programu ramowego (6PR).

Więcej informacji na stronie internetowej:
Karolinska Institute: http://ki.se
Cell Metabolism: http://www.cellmetabolism.org/

Źródło:http://cordis.europa.eu

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group