Autor Wiadomość
Marta
PostWysłany: Czw 20:54, 09 Sie 2007    Temat postu: Kosmetologia

Siedze ostatnio za dużo w kosmetologii i tak sobie strony przeglądam i znalazłam stronę mało zachęcająca do używania kosmetyków, bo opisuje produkty pochodzenia zwierzęcego:

Wyciągi z embrionów zwierzęcych
Przemysł kosmetyczny korzysta głównie z embrionów kurzych, których komórki mnożą się najintensywniej w 14 dniu rozwoju i właśnie wtedy żywe, zarodki wyjmuje się ze skorupki i miksuje. Liofilizowaną miazgę używa się w kremach “rewitalizujących” stosowanych do kuracji odmładzających. Z embrionów kurczaków uzyskuje się także aktywne proteiny doskonale pielęgnujące skórę. Zastosowane w kremach do twarzy wygładzają zmarszczki i zmniejszają przebarwienia skóry, bez efektu drażniącego. Embrioblasty to substancje będące wyciągiem z komórek embrionów .zwierzęcych, z zawiązków tkanki kostnej ich zębów. Należą do substancji biologicznie czynnych, zawierają witaminy, sole mineralne, .aminokwasy, kwasy nukleinowe i czynniki w wzrostu (FGF). Stymulują naturalne właściwości regeneracyjne skóry, wykazują działanie profilaktyczne. Stosuje się je śródskórnie, poprzez wkłucia w zmarszczki głębokie twarzy, 2-3 zabiegi w odstępach od 8 - 10 dni, potem po 2 tygodniach i po miesiącu. Efekt wczesny: wygładzenie i nawilżenie skóry, efekt stymulujący: zanik zmarszczek, płytkich, złagodzenie średnich i głębokich., poprawienie elastyczności skóry. Efekty te są skutkiem wzrostu liczby fibroblastów, normalizacji włókien kolagenowych i elastynowych, pogrubienia warstwy podstawowej naskórka. Wadami metody są ból przy infekcji, drobne wybroczyny, możliwe , stany zapalne i bardzo rzadkie uczulenia (pokrzywki). Wyciągi tkankowe z embrionów kurzych i świeże komórki z hodowli komórek: (embrionalnych są biostymulatorami).


Płyn owodniowy
Płyn owodniowy, biostymulator, pobierany drogą punkcji z cielnej krowy ok. 4 miesiąca ciąży, jest bogaty w substancje biologicznie czynne - enzymy, przeciwciała, aminokwasy, substancje biogenne witaminy i sole mineralne. Niektóre firmy francuskie produkują zastrzyki, kremy, płyny oraz specjalne ampułki do pielęgnacji ciała bogate w płyn owodniowy. Ampułki są najbardziej efektywnym sposobem podawania tego specyfiku, ponieważ ulega on pewnym przemianą pod wpływem światła i powietrza.


Tran leczniczy
Jest jasnożółtą, oleistą cieczą, oznaczającą się przenikliwym rybim zapachem, trudnym do zamaskowania. Jest ceniony za wysokie właściwości odżywcze i kosmetyczne. Substancjami czynnymi tranu są: witaminy A (retinol), D (kalcyferol)m NNKT z szeregu n-3, brom i jod.
Stosuje się go w leczeniu i zapobieganiu krzywicy (witaminą D3) oraz w dermatologii (leczenie oparzeń i odmrożeń,; troficznych uszkodzeń skóry, odleżyn, trudno gojących się ran wrzodów). Tran otrzymuje się z wątrób ryb: wątłuszy (dorszy [Cod Liver Oil], tuńczyków, halibuta (płastugi olbrzymiej)) oraz z tłuszczowej tkanki podskórnej ssaków morskich: waleni fok. Ze względu na ochronę gatunkową tych ssaków (co wiąże się z zakazem ich zabijania) spadło zainteresowanie pochodzącym z ich tłuszczu surowcem.. Stale rosnące, znaczenie mają natomiast oleje rybie wytapiane z całych ryb morskich (śledzi, sardynek, szprotek). Są one bogatym źródłem NNKT (z szeregu omega-3),. witamin A i D. Używa się ich do wyrobu kosmetyków specjalnych (np. do makijażu teatralnego lub leczniczego).
Olej rybi [Fish Oil], w tym olej z łososia [Salmon Oil].


Produkty mleczne (chyba najmniej szokujące)
Mleko było cenione jako wartościowy kosmetyk już w starożytności - w oślim mleku kąpały się Kleopatra i Poppea żona Nerona. Elżbieta Austriacka i Maria Antonina ceniły maślankę. Generałowa Zajączkowa zachowała urodę do późnego wieku dzięki kąpielom w zimnym mleku. Mleczne kąpiele doceniała też George Sand, pisarka, ukochana Fryderyka Chopina.

Dla ciekawych innych substancji aktywnych stosowanych w kosmetykach polecam stronę: http://www.terapeutyka.info/

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group